2020 Race Calendar

 

 calendarhead january

 

19 - YWCA of Mpls Winter Indoor Tri #2 (Minneapolis)

  

calendarhead february

 

 

8-9 - Tri-U-Mah Indoor Triathlon (UM-Minneapolis)

16- YWCA of Mpls Winter Indoor Tri #2 (Minneapolis)

22 - CycleHealth Winter Kidarod (Maple Grove)

  

March heading

 

01 - Winter Triathlon National Championship (Theodore Wirth Park, Minneapolis) 

01- St. Cloud YMCA Indoor Tri (St. Cloud)

14 - YWCA of Mpls Indoor Tri Series #3 (Minneapolis)

 

calendarhead_April.png

14 - YWCA of Mpls Spring Indoor Tri #4(Minneapolis)

 

May header

09 - UMM-Tinman (Morris)

16 - Oakdale Duathlon (Lake Elmo) 

30 - Apple Duathlon (Sartell)

 

June header

 

06 - 2nd annual Open Water Swim Challenge (Hopkins)

07 - Buffalo Triathlon (Buffalo) 

__ - Eau Claire Triathlon (Eau Claire, WI)

12-13 - Fairmont Triathlon (Fairmont)

12 - Tri For Health Youth Tri (Jackson)

13 - Tri For Health Adult Tri (Jackson)

13 - Trinona Kids - (Winona)

14 - Trinona (Winona)

14 - New Bri Tri (New Brighton)

20 - Lake Minnetonka Triathlon (Excelsior)

20 - 5th annual Bertram Blast Off Road Tri/Du / Trail Run (Monticello)

__ - (It's Back!) Gear West Duathlon (Orono)

21 - Manitou Triathlon (White Bear Lake)

27 - Graniteman Clearwater (Warner Lake)

28 - High Cliff Triathlon (Lake Winnebago, WI)

__ - Perham Triathlon (Perham, MN)

 

  

July header

11 - Timberman (Grand Rapids) 

11 - Life Time Minneapolis Tri (Minneapolis)

11 -My First Tri (Lino Lakes)

__ - Moose Lake Triathlon (Moose Lake)

18 - Turtleman Triathlon - Sprint & Olympic (Shoreview)

19  - Heart of ther Lakes (Annandale)

19 - Buzz Ryan Sprint Triathlon (Island Lake, Duluth)

25 - Chase the Police Triathlon (Walker)

25 - 28th Hoot Lake Triathlon (Fergus Falls)

__ - Shell Lake Triathlon (Shell Lake, WI)

26 - Chisago Lakes Minnesota (Chisago City)

  

August header

 

__ - Graniteman Big Lake (Lakeside Park)

02 - Brewhouse Triathlon (Island Lake, Duluth)

08 - 18th Northwoods Triathlon (Nevis)

08 - Green Lake Kid's Tri (Spicer)

08 - Great Up North Triathlon (International Falls)

09 - Green Lake Triathlon (Spicer)

09 - YWCA Women's Triathlon (Lake Nokomis, Minneapolis)

__ - Wingman (Red Wing)

15 - Younglife Tri (Detroit Lakes)

15 - St. Paul Triathlon - Sprint & Olympic (Lake Phalen)

__- Bluff Land Triathlon (Rushford)

21 - Maple Grove Kids Splash & Dash (Weaver Lake Park_

22 - Maple Grove Triathlon (Weaver Lake Park)

22 - Superior Man Triathlon 3x "Favorite Race of the Year" (Duluth)

22 -My First Tri (Lino Lakes)

22 - Xterra Sleeping Giant (Thunder Bay, ONT)

__ - Lakes Country Triathlon (Baxter)

29 - Ignite Swim/Run (Cyuna State Park, Ironton)

 

September header

05  - Hopkins Royal Triathlon 2018 Race of the Year - (Shady Oak Beach, Hopkins)

05 - Square Lake 70.3 (Stillwater)

06 - Square Lake Sprint (Stillwater)

13 - One Last Tri - Sprint & Olympic (White Bear Lake)

26 - Fall Classic Duathlon (Lake Elmo)

  

October header

  

 

 

Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.